Proje Hakkında

Prof. Dr. Yeşim M. Atamer

  

Elliott Geisinger

  

Doç. Dr. Ece Baş Süzel

  

“İstanbul Uluslararası İnşaat Hukuku Konferansları” projesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İsviçreli hukuk bürosu Schellenberg Wittmer. tarafından hayata geçirilen ve inşaat endüstrisinin profesyonellerini, uluslararası inşaat konusunda uzmanlaşmış avukatları ve akademisyenleri bir araya getirerek inşaat sektörünün sorunlu ve çetrefil başlıkları üzerine birlikte düşünmeyi ve tartışmayı hedefleyen bir projedir. Projemizin felsefesi basit olsa da hedefimiz büyük: akademinin değerli katkısı ve yönlendirmesi ışığında, inşaat uygulamacılarının, yine uygulamacıları hedef aldığı ciddi pratik ve hukuki önemi olan alanlarda, görüş alışverişini ve deneyimlerin paylaşılmasını teşvik etmek ve sektörün önem taşıyan uygulamalarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak. Bu fikrimiz aslında bir tahkim sırasında doğmuş ve 21 Şubat 2015 tarihli ilk konferansımızı düzenlememize sebep olmuştur. Ancak konferansın büyük bir başarı göstermesi ve bir çok katılımcıdan gelen, bu etkinliğin her yıl düzenlenecek, kurumsal bir etkinliğe dönüştürülmesi yönündeki talepler bizi kalıcı bir şeyler yapmak ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Schellenberg Wittmer. olarak bu sorumluluğu üstlenmek konusunda motive etmiştir.

Proje çerçevesinde üç ana faaliyet söz konusu olacaktır: konferanslar düzenlemek, yayın yapmak ve hukuki eğitim vermek.

Konferanslar: İstanbul Uluslararası İnşaat Hukuku Konferansları üst başlığı altında, her yıl, belirli bir inşaat hukuku sorunu ve bununla bağlantılı uyuşmazlıkların önlenmesi ve çözümlenmesi konusunda bir konferans düzenlenecektir. Projenin felsefesi ile uyumlu olacak şekilde, konferans ekibi, inşaat sektöründen uzmanlar (yöneticiler, mühendisler, kurum içi avukatlar, programcılar, hak ediş ve metraj uzmanları gibi), avukatlar ve akademisyenlerden oluşacaktır. Dünyanın her yerinden davet edilen konuşmacılar sayesinde, konferans, uluslararası bir bakış açısına sahip olacak ve tartışmalar bölümüne bilinçli olarak ayrılan geniş zaman konuların derinlemesine ele alınmasına imkan tanıyacaktır.

Yayınlar: Konferansta sunulan tebliğler, İstanbul Uluslararası İnşaat Hukuku Konferansları serisinde geliştirilerek yayımlanacaktır. Bu makalelerin amacı, aynı konferanslarda olduğu gibi, sadece akademisyenlerin ve avukatların değil, sektör uzmanlarının da ilgisini çekecek bilgiler ve referanslar vermektir.

Hukuki eğitimler: İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Schellenberg Wittmer, inşaat uzmanları, avukatlar ve tabii ki öğrenciler için her yıl bir sertifika programı düzenleyecektir. Program ciddi pratik ve hukuki önemi olan uluslararası inşaat projeleri ve uyuşmazlık çözümü konularında, genellikle yoğunlaştırılmış bir şekilde, 6 gün boyunca ve toplamda 24 saat ders olarak yürütülecektir. Programın uygulama odaklı yaklaşımı ve interaktif öğretim tarzı, başarılı olmasının temel anahtarıdır.

Vizyonumuz, İstanbul Uluslararası İnşaat Hukuku Konferansları’nın her yıl düzenlenecek olan etkinlikler sayesinde sadece Türkiye’deki inşaat sektörü uzmanları için değil, Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Avrupa’daki sektör uzmanları için de kaçırılmaması gereken bir etkinlik haline gelmesidir. Yayınlarımızın, inşaat hukuku ve uyuşmazlık çözümü alanlarında öncü konumda referans kaynakları olarak kullanılacağını ümit etmekteyiz. Sertifika programlarımız vasıtasıyla geleceğin inşaat uzmanlarının hem kuvvetli bir temel ile donatılmasını sağlamak hem de onlara uluslararası inşaat projelerinin büyüleyici dünyasının kapılarını aralamak istemekteyiz.

Bu vizyonumuzu paylaşan herkesi, gerek konferans ve yayın başlıkları konusunda, gerekse ortak amacımızı gerçekleştirmeye yarayacak diğer her türlü alanda görüşlerini aktarmaya davet ediyoruz.

Yeşim M. Atamer | Ece Baş Süzel | Elliott Geisinger